Tag Archives: Ciekawostki ketchup

Ketchupowy pomysł Data: 5 grudnia 2015 Autor: WOM Parczew

David Stockman, urzędnik odpowiadający za budżet USA (kadencja prezydenta Reagana) w 1981 r. złożył projekt zakładający zastąpienie codziennej obowiązkowej porcji warzyw dla dzieci w szkołach tanim keczupem, składającym się głównie z mąki ziemniaczanej i zabarwionej na czerwono wody, aby oszczędzić pieniądze socjalne. Jego pomysł nie spotkał się ze zrozumieniem.

Ketchupowe lekarstwo Data: 5 grudnia 2015 Autor: WOM Parczew

Ketchup w latach 30. XIX wieku sprzedawano jako lekarstwo ze względu na dużą zawartość betakarotenu.

Fan club ketchupu Data: 5 grudnia 2015 Autor: WOM Parczew

Motto członków fan club ketchupu założonego w Nowym Jorku brzmi: „Nieważne co jesz, ketchup zawsze pasuje idealnie.”. Miłośnicy ketchupu spotykają się raz w miesiącu na wspólnym gotowaniu. Planują również wydanie książek z przepisami dla smakoszy potraw z ketchupem.

Ketchup do czyszczenia Data: 5 grudnia 2015 Autor: WOM Parczew

Ketchup z powodzeniem usuwa śniedź (patynę) z miedzianych i srebrnych przedmiotów. Należy na  pokrytą nalotem powierzchnię nanieść warstwę ketchupu, a następnie spłukać wodą.

Ketchup dla zdrowia Data: 5 grudnia 2015 Autor: WOM Parczew

Dobrej jakości ketchup zawiera likopen, który ma działanie przeciwrakowe oraz chroni przed chorobami serca, zawałem, wylewem i cukrzycą. Likopen w postaci ketchupu jest przyswajany lepiej niż ten ze świeżych pomidorów. Regularne konsumowanie ketchupu wpływa także na obniżenie złego cholesterolu we krwi.

Ketchup dla podniebienia Data: 5 grudnia 2015 Autor: WOM Parczew

W kuchni ketchup używa się  głównie jako dodatek do pizzy, frytek, kanapek, kiełbasek, parówek, tostów i potraw mięsnych. Ketchup stosowany jest też w sałatkach i jako składnik sosów. Miłośnicy ketchupu konsumują go solo.